آسیب نور خورشید به فرش - گل ابریشم

آسیب نور خورشید به فرش


نکات مختلفی برای نگهداری بهتر از فرش ‌ها  وجود دارد که یکی از آن ها جلوگیری از تابش نور مستقیم خورشید به فرش است. نور طبیعی مزیت فوق‌العاده‌ای برای هر خانه‌ای است و می‌تواند در بهبود سلامت و حفظ بهداشت خانه مؤثر باشد. اما این امر همیشه همراه با تاثیر مثبت نیست و گاهی تابش نور خورشید می‌تواند به بعضی از لوازم خانه آسیب بزند. یکی از این لوازم فرش است. در این مطلب قصد داریم اطلاعاتی در مورد چگونگی آسیب نور خورشید به فرش در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر منزل شما نیز آفتاب‌گیر است و نور آفتاب مستقیما به داخل می‌تابد، با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

آسیب نور خورشید به فرش

شاید تا کنون به این جنبه توجهی نکردید و فقط از مزایای نور خورشید لذت بردید. اما متاسفانه این یک حقیقت است و نور خورشید می‌تواند به فرش آسیب بزند. همه فرش‌ها به مرور زمان شادابی و تازگی خود را از دست می‌دهند اما وقتی فرش در معرض تابش نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد، این اتفاق خیلی سریع‌تر رخ می‌دهد. آفتاب باعث رنگ‌پریدگی شدید فرش شده و پس از گذشت زمان حتی می‌تواند باعث پوشیدگی نیز شود.

سرعت تأثیر نور خورشید به رنگ فرش نیز بستگی دارد؛ برای مثل فرش‌هایی که رنگ تیره‌تری دارند، سریعتر دچار رنگ پریدگی می‌شوند. به همین دلیل اگر فرش شما در چنین شرایطی قرار دارد، حتما باید هرچه سریع‌تر برای آن کاری انجام دهید. در ادامه این مطلب قصد داریم راهکارهایی را برای جلوگیری از آسیب نور خورشید به فرش ارائه کنیم.

چگونگی شستشوی فرش اتاق کودک

کودکان از حساس‌ترین اقشار جامعه هستند و محیط زندگی آن‌ها نیز باید پاک باشد. چگونگی شستشوی فرش اتاق کودک از مهم‌ترین نکاتی است که در تأمین بهداشت اتاق کودک مؤثر است …

تاثیر نور خورشید بر فرش ماشینی

امروزه فرشهای ماشینی را می‌توان تقریبا در هر خانه ایرانی دید. دلیل محبوبیت فرش‌های ماشینی تنوع و همینطور اقتصادی بودن آنها است. فرش‌های ماشینی اغلب از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند، و تاثیر نور خورشید بر آنها به جنس مورد استفاده بستگی دارد. سه نوع از فرش‌هایی که مقامت بیشتری در برابر نور آفتاب دارند عبارتند از:

  1. پلی‌پروپیلن:‌ فرش‌های ماشینی از پلی‌پروپیلن نیز معمولاً در بازار یافت می‌شوند. این نوع جنس از نظر مقاومت در برابر نور خورشید خوب است اما ممکن است در مقابل حرارت بالا حساسیت داشته باشد.
  2. پلی‌آمید (نایلون تقویت‌شده): پلی‌آمید یا نایلون تقویت‌شده معمولاً مقاومت بالاتری به نور خورشید دارد و در برابر فشار و سایش بهتر عمل می‌کند. این نوع فرش ممکن است گزینه خوبی برای مناطق با نور خورشید باشد.
  3. اکریلیک: اکریلیک نیز یک جنس محبوب برای فرش‌های ماشینی است. این جنس معمولاً مقاومت خوبی در برابر نور خورشید دارد و کمتر دچار رنگ‌پریدگی می‌شود.
آسیب نور خورشید به فرش - گل ابریشم

تاثیر نور خورشید بر فرش دستباف

فرش‌های دستباف نیز معمولاً از جنس‌ها و نخ‌های مختلف ساخته می‌شوند، و تاثیر نور خورشید بر آنها به جنس و رنگ‌های استفاده شده بستگی دارد. در زیر به برخی از جنس‌های رایج فرش‌های دستباف و تاثیر نور خورشید بر آنها اشاره می‌شود:

  1. پنبه: فرش‌های دستباف از پنبه معمولاً رنگ‌های طبیعی و گیاهی دارند. این نوع فرش به نسبت حساس به نور خورشید هستند و ممکن است در معرض نور مستقیم خورشید، با گذر زمان، رنگ آنها کم‌رنگ شود.
  2. پشم: پشم یکی از محبوب‌ترین جنس‌ها برای فرش‌های دستباف است. این نوع فرش نیز در برابر آفتاب دچار رنگ‌پریدگی می‌شود اما نسبت به پنبه مقاومت بهتری دارد.
  3. ابریشم: نور آفتاب می‌تواند تاثیرات مهمی بر فرش ابریشم دستباف داشته باشد. نور آفتاب، به خصوص نور مستقیم، می‌تواند با گذر زمان باعث تغییر رنگ فرش ابریشم شود. این تغییرات ممکن است در صورت قرار گرفتن فرش در معرض نور خورشید مستقیم و به طور مداوم رخ دهد. برخی از رنگ‌ها ممکن است حساسیت بیشتری به نور داشته باشند.
آسیب نور خورشید به فرش - گل ابریشم

چگونه از فرش‌ها در برابر نور خورشید محافظت کنیم؟

برای محافظت از فرش‌ها در برابر نور خورشید و جلوگیری از تأثیرات مخرب آن، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

  1. استفاده از پرده ضخیم:‌ برای جلوگیری از آسیب نور خورشید به فرش، از پرده ضخیم استفاده کنید. پرده‌های ضخیم می‌توانند نور خورشید را مهار کنند و از تابش شدید نور بر روی فرش جلوگیری کنند. از پرده‌هایی استفاده کنید که در برابر نور خورشید مقاومت بیشتری دارند.
  2. تغییر مکان فرش: اگر امکان دارد، مکان فرش را تغییر دهید تا در معرض نور خورشید مستقیم نباشد. این کار می‌تواند تاثیرات مخرب نور بر رنگ و بافت فرش را کاهش دهد.
  3. استفاده از کاور یا روفرشی: برای محافظت از فرش‌ها، می‌توانید از کاور‌های مخصوص فرش استفاده کنید که ظاهر نسبتا خوبی هم دارند. همچنین استفاده از روفرشی نیز به حفاظت از فرش در برابر نور خورشید کمک می کند اما اغلب افراد به خاطر ظاهر، روفرشی را نمی‌پسندند.

سفارش آنلاین


قالیشویی گل ابریشم با سرویس دهی به سراسر تهران با ناوگان حمل و نقل مسقف و ایمن. همین حالا با ثبت سفارش آنلاین، از امکان حمل و نقل رایگان بهره مند شوید.

دیدگاه ها غیرفعال است