آب ژاول - قالیشویی گل ابریشم

آب ژاول


آب ژاول چیست؟

آب ژاول یا هیپوکلریت سدیم از مواد شیمیایی است که برای ازبین‌بردن آلودگی‌ها و کثیفی‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. از آب ژاول در تمیزکردن و شستشوی فرش‌ها نیز استفاده می‌شود. در واقع این ماده اثر پاک‌کنندگی بسیار قوی ای دارد. به دلیل قدرت بالای این ماده در پاک‌کنندگی، نباید از آن برای فرش‌های پوسیده و آسیب‌دیده استفاده کرد. در این مقاله قصد داریم بیشتر به این بپردازیم که آب ژاول چیست و برای چه‌کارهایی کاربرد دارد؟ با ما در این مقاله همراه باشید.

مشخصات کلی آب ژاول

آب ژاول دارای فرمول مولکولی NaOCl است. دمای ذوب آن ۱۵ درجه سلسیوس و دمای جوش آن ۱۰۱ درجه است. قابلیت انحلال‌پذیری این ماده در آب، ۲۹.۳ گرم در صد میلی‌لیتر آب است. چگالی آن ۱.۱۱ بوده و از آب چگال‌تر است. رنگ این ماده زرد متمایل به سبز است و بوی بسیار تندی نیز دارد. این ماده قلیایی است و در دماهای بالای ۲۰ درجه سانتی‌گراد، ph آن بالاتر از ۷ می‌شود. بااین‌حال باید بدانید که این ماده بسیار خورنده است و نباید به سطوح حساس و یا پوست دست برخورد کند. جالب است بدانید که این ماده چون در محله ژاول پاریس کشف شده است، به نام آب ژاول معروف شده است.

شستشوی فرش با مواد نانو چگونه است؟

در این مقاله با ما همراه باشید تا به‌طور کامل در مورد شستشوی فرش با مواد نانو صحبت کنیم …

ویژگی‌های مختلف آب ژاول

آب ژاول را می‌توانیم از اضافه‌کردن ده الی شانزده درصد هیپوکلریت به آب به دست بیاوریم. رنگ آب ژاول زرد است و کاربردهای مختلفی از قبیل سفیدکنندگی و گندزدایی دارد. از این ماده حتی در تصفیه آب و فاضلاب نیز استفاده می‌شود. در ادامه برخی از ویژگی‌های آب ژاول را برای شما عزیزان معرفی می‌کنیم:

  • این ماده در تماس با نور و حرارت ناپایدار است و به همین دلیل در ظروف مات و دربسته نگهداری می‌شود.
  • آب ژاول دارای خاصیت اکسیدکنندگی بالا است و باعث سوزش چشم و پوست می‌شود.
  • آب ژاول دارای خاصیت قدرت خورندگی بالایی است.
  • اختلاط آب ژاول با سایر مواد شیمیایی مانند آمونیاک بسیار خطرناک است و منجر به تولید گاز سمی کلرامین می‌شود.
  • اگر آب ژاول و متانول را ترکیب کنید، ماده‌ای به دست می‌آید که قابلیت انفجار دارد.
  • استفاده از آب ژاول در محیط‌های سربسته و بدون جریان هوا ممنوع است زیرا می‌تواند موجب خفگی و مرگ انسان شود.

آب ژاول با وایتکس چه فرقی دارد؟

احتمالاً همه‌ی شما نام وایتکس را شنیده‌اید و حتی از آن در پاک‌سازی سطوح مختلف در منزل استفاده کرده‌اید. باتوجه‌به توضیحاتی که تا اینجای کار از آب ژاول ارائه کردیم، احتمالاً برای شما سؤال شده است که تفاوت وایتکس با آب ژاول چیست؟ پاسخ آن است که این دو ماده هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و در واقع یکی هستند. اکسید کلرید سدیم و آنتی فرمین از دیگر نام‌های آب ژاول یا وایتکس هستند.

آب ژاول - قالیشویی گل ابریشم

استفاده از آب ژاول برای شستشوی فرش

یکی از کاربردهایی که آب ژاول دارد، در شستشوی فرش‌ها است. به دلیل این که خاصیت پاک‌کنندگی آب ژاول بالاست، بسیاری از افراد آن را برای شستن فرش‌های خود انتخاب می‌کنند. بااین‌حال لازم است که بدانید مقدار خورندگی این ماده بالا است و باعث می‌شود که سطح فرش شما دچار مشکل شود. اگر فرش شما از قبل دارای مشکلاتی مثل خوردگی و یا پارگی است، توصیه می‌کنیم از آب ژاول برای آن استفاده نکنید. شما می‌توانید ریشه‌های فرش خود را با وایتکس یا آب ژاول بشویید تا سفیدی آن‌ها بیشتر شود. در صورتی که نیاز دارید فرش‌های شما به روشی امن و صحیح شسته شوند، کافی است آن‌ها را به قالیشویی گل‌ابریشم بسپارید.

آب ژاول - قالیشویی گل ابریشم

جمع‌بندی نکات مختلف در مورد آب ژاول

آب ژاول یا هیپوکلریت سدیم، یک ماده شیمیایی است که برای تمیزکردن و پاک‌کردن استفاده می‌شود. این ماده دارای خاصیت قدرت خورندگی و اکسیدکنندگی بالا است. آب ژاول قلیایی است؛ اما باید توجه داشت که آب ژاول بسیار خورنده است و نباید به سطوح حساس و پوست دست برخورد کند. این ماده ممکن است با برخی مواد شیمیایی دیگر خطرناک شود. همچنین استفاده از آب ژاول در محیط‌های بسته و بدون جریان هوا ممنوع است. آب ژاول و وایتکس در واقع یکسان هستند و می‌توان از آنها برای شستشوی فرش استفاده کرد، اما باید بااحتیاط از آن استفاده شود و در صورت وجود مشکلات قبلی در فرش، توصیه نمی‌شود. می‌توانید فرش‌ها را به قالیشویی گل‌ابریشم بسپارید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

برای ثبت سفارشات در قالیشویی گل ابریشم می‌توانید با شماره تلفن ۰۲۱۸۶۹۴ تماس بگیرید.

سفارش آنلاین


قالیشویی گل ابریشم با سرویس دهی به سراسر تهران با ناوگان حمل و نقل مسقف و ایمن. همین حالا با ثبت سفارش آنلاین، از امکان حمل و نقل رایگان بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *