پاک کردن لکه شمع از فرش با توجه به استفاده فراوان از شمع‌ها در جشن‌های مختلف مثل تولد یا به دلایل دیگر، نیاز می‌شود. بعلاوه اشخاصی که در کار طراحی و ساخت شمع‌ها هستند، کارهای زیادی با موم آب شده انجام می‌دهند که امکان دارد مقداری از آن را روی فرش‌ها یا مکان‌های دیگر بریزند. در اینگونه مواقع نیاز به استفاده از روش‌هایی برای پاک کردن لکه شمع از فرش یا از قسمت‌های دیگر است. در اینجا به طور کامل در مورد این روش‌ها صحبت خواهیم کرد.

شیوه درست پاک کردن لکه شمع از فرش

با توجه به استفاده از موم برای ساختن شمع و کاربرد آن می‌توان گفت که بهترین شیوه برای پاک کردن شمع از فرش، آب کردن موم یا گرم کردن آن است تا به حالت مایع تبدیل شود. برای استفاده از این روش می‌توانید از کاغذهای قابل بازیافت یا حوله‌های کاغذی در کنار یک وسیله حرارت دهنده مثل اتو یا سشوار استفاده کنید.

جهت انجام این روش باید دولایه از این حوله‌های ماغذی یا کاغذها را بر روی شمع ریخته شده بگذارید. سپس اتو یا سشوار را بر روی بیشترین درجه خود تنظیم کنید. پس از آن اتو یا سشوار را بر روی قسمت مورد نظار قرار داده تا موم به طور کامل آب شود. در صورت استفاده از سشوار باید از یک فاصله مشخص حرارت تولید شده را بر روی قسمت شمع تنظیم کنید.

همچنین بخوانید…

تسریع در پاک کردن لکه از روی فرش

برای همه پیش آمده که گاهی بر حسب اتفاق بر روی فرش‌مان لکه‌های ایجاد شده که برای پاک کردن آن دچار مشکل شده ایم،یکی از بزرگترین اشتباهاتی که ممکن است پس از ریختن یک ماده بر روی فرش‌هایمان و یا کثیف شدن آن‌ها مرتکب شویم این است که سریعا برای از بین بردن این کثیفی‌ها اقدام نمی کنیم؛یا گاهی اوقات نیز به تمیز کردن …

حرارت تولید شده موم یا شمع را آب کرده و حوله کاغذی آن را به طور کامل به خود جذب می‌کند. برای پاک کردن کامل شمع از روی پرده‌های ضخیم یا فرش این روش را باید چندین مرتبه تکرار کنید. ولی دقت کنید که برای پاک کردن شمع از روی دیگر پارچه های قابل شستشو و پلاستیکی نباید مدت زمان زیادی از حرارت اتو یا سشوار استفاده کرد.

برای پاک کردن لکه شمع از این نوع پارچه‌ها باید از میزان حرارت کمتری استفاده کنید. دقت کنید که با یکبار انجام اینکار برای این نوع پارچه‌ها، شمع به طور کامل پاک می‌شود و نیازی به تکرار دوباره نخواهد بود. از دیگر توصیه‌ها در این زمینه استفاده از اتو خشک برای اطمینان از صدمه نرسیدن به پارچه است. به همین سادگی می توانید لکه‌های شمع را از روی فرش، پرده و دیگر پارچه‌ها پاک کنید .

تهیه و تالیف : کارشناسان قالیشویی گل ابریشم

دیدگاه ها غیرفعال است