طریقه خشک کردن فرش خیس

خیس بودن فرش می‌تواند باعث نابودی آن شود. هرگونه خیسی می‌تواند وارد الیاف فرش زیبای شما شده و سرسختانه برای ماندن در آن مقاومت کند.. بنابراین اگر فرش‌تان را دوست دارید نباید آن را خیس رها کنید. خیسی تار و پود فرش می‌تواند باعث ایجاد پوسیدگی در آن‌ها شده و در نهایت فرش را نابود کند. علاوه بر این رطوبت به وجود آمده در لابه‌لای فرش می‌تواند بستر را برای رشد قارچ و کپک فراهم کند و این سموم ایجاد شده به شما و اعضای خانواده‌تان منتقل خواهد شد. پس مهم است که اگر به هر علتی فرش شما خیس شد، در این مطلب با طریقه خشک کردن فرش خیس آشنا شوید و خیلی سریع آن را خشک کنید.

چگونه یک فرش خیس یا نم دار را خشک کنیم؟

در چنین مواقعی اولین چیزی که ممکن است از ذهن شما عبور کند، قرار دادن فرش در معرض نور خورشید است. اگر فرش‌تان را دوست دارید توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان این کار را انجام ندهید؛ قرار دادن فرش خیس در معرض نور خورشید می‌تواند رنگ‌های آن را از بین ببرد! وقتی فرش شما خیس می‌شود، فوراً باید وارد عمل شوید و آن را با روش دیگری خشک کنید تا جلوی اتفاقات بدتر را بگیرید. برای این کار فوراً یک دستمال توالت بزرگ یا حوله روی ناحیه مرطوب بگذارید. کمی روی حوله یا دستمال فشار وارد کنید تا خیسی را جذب خودش کند. هر زمانی که احساس نیاز کردید، یک دستمال خشک را جایگزین دستمال خیس شده کنید. این کار را تا زمانی که قسمت خیس شده فرش خشک شود، ادامه دهید. علاوه بر این زیر فرش را هم بررسی کنید تا عاری از هرگونه خیسی و رطوبت باشد.

اهمیت چرخاندن قالی هر ۶ ماه

نور خورشید ، تردد زیاد ، کثیف شدن و این دست موارد ، به تدریج باعت فرسوده شدن فرش می شوند . بهترین راه برای پیشگیری از این مساله این است که هر ۶ ماه تا ۱ سال ، فرش خودتان را بچرخانید تا در جهت مخالف قرار بگیرد . در این صورت تمامی نقاط فرش به طور کاملا یکسان پا می خورد و در نتیجه یکدست باقی خواهد ماند .

خشک کردن فرش خیس شده

حالا که تا حدودی رطوبت قسمت خیس شده فرش را گرفته‌اید، می‌توانید به وسیله یک جاروبرقی هوای مربوط داخل تار و پود بخش خیس فرش را به بیرون بکشید. به عنوان جایگزین می‌توانید از یک سشوار هم استفاده کنید. البته باید سشوار را در فاصله مناسبی از فرش بگیرید تا باعث سوختن تار و پود آن نشود. همچنین اگر فضای مناسبی در هوای آزاد دارید و خورشید هم در حال غروب کردن است، می‌توانید فرش را در فضای باز پهن کنید تا با جریان هوا خشک شود. فقط مراقب باریدن باران باشید تا زحمات شما هدر نرود. توصیه می‌کنیم برای از بین بردن رطوبت فرش از دستگاه بخارشوی خانگی استفاده کنید. بخار، هرگونه قارچ و کپک مرده را تمیز می‌کند.

اگر در خشک کردن فرش خیس خود ناموفق بودید یا به هر دلیلی توانایی انجام این کار را ندارید، می‌توانید آن را به خشکشویی بسپارید. خشکشویی‌های مجاز با دستگاه‌های مخصوصی که برای خشک کردن فرش مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توانند به بهترین شکل ممکن رطوبت فرش شما را بگیرند تا از آسیب دیدن آن جلوگیری شود.

قالیشویی‌ها چگونه فرش خیس را خشک می‌کنند؟

قالیشویی‌ها توسط دستگاه‌های مکش هوای بسیار قوی (قوی‌تر از جاروبرقی‌های خانگی) می‌توانند به خوبی آب را از لابه‌لای تار و پود فرش خارج کنند. این جاروها دارای مخزن جداگانه‌ای برای مایعات هستند. سپس فرش در یک فضای باز پهن می‌شود تا با جریان هوا، رطوبت آن خشک شود و بوی بد حاصل از رطوبت آن هم از بین برود.

تهیه و تالیف: کارشناسان قالیشویی گل ابریشم

دیدگاه ها غیرفعال است